Ahoj, som Katarína

Najčastejšie otázky

Akou technikou maľujem?

Maľujem akrylovými farbami na plátno. Plátnom myslím polotovar – plátno natiahnuté na drevenom, takzvanom blind ráme. Keďže akrylové farby sa riedia vodou, nemaľujem vačsinou ma maliarskom stojane, ale na stole, aby sa farby neroztiekli. Sýtosť a hĺbku farieb chcem dosiahnuť predovšetkým maľovaním po vrstvách. Na vaščine obrazov však použijem aj hrubšie vrstvy farieb, prípadne špeciálne akrylové pasty, na dosiahnutie reliéfu, alebo priestorovej štruktúry. Rada experimentujem s novými technikami, v poslednej dobe pracujem s tekutým médiom a silikónovým olejom, vďaka ktorým vznikajú neopakovateľné štruktúry plné detailov.

Aké štetce používam?

Najradšej maľujem plochými syntetickými štetcami, menej používam okrúhle štetce. Okrem klasiských štetcov používam maliarske špachtle, kovové aj plastové, ďalej špongie a niekedy aj iné veci, ktoré mi prídu pod ruky – do farby sa dá otlačiť všeličo, napríklad aj bublinková fólia

Akú farbu mám najradšej?

Modrú! A tyrkysovú. Ale používam priebežne všetky farby, žiadnej sa nevyhýbam, ani čiernej, čo pre maliarov nie je tak celkom typické. Mám aj niekoľko špeciálnych neónových farieb.

Ako by som popísala svoj štýl?

Myslím, že môj štýl je zreteľne ovplyvnený ako geometriou, určite aj profesiou – ako krajinná architektka, pristupujem ku kompozícii „architektonicky“, snažím sa vyvážiť ostré línie s organickými, prírodnými tvarmi. Aj v architektonickej tvorbe mám rada moderný, minimalistický, avšak nie prvoplánový štýl. Nad kompozíciou vaščinou sedím dlhšie, ako nad samotným maľovaním. Moje obrazy sú abstraktné, ale vždy s reálnym, pochopiteľným prvkom. Každý motív vo mne vyvoláva iné pocity, ktoré chcem pretransformovať do takých kombinácií tvarov a farieb, aby sa emócia dala z nich vyčítať, preniesť a prežiť.

Aké motívy najčastejšie maľujem?

Hoci to nie je väščina mojej tvorby, najradšej maľujem ľudí. Maľujem veľa kvetov, a skoro v každom obraze sa nájde krajina, aj keď v abstraktnej podobe. Milujem krajiny s vodou, voda má silný vizuálny potenciál. Mám rada obrazy, kde môžem prelínať viacero perspektív a motívov naraz, čím vznikajú surreálne príbehy. Maľujem aj duchovné motívy.

Kde visia moje diela?

Doma, u rodičov a priateľov – a týmto im chcem všetkým poďakovať! Moje obrazy, reprodukcie, fotografie a postery visia v Európe, Veľkej Británii, USA, Kanade, Austrálii aj v Ázii.

Robím aj iné tvorivé aktivity?

V súčasnost experimentujem s módou s autorskou potlačou, s grafickou tvorbou najmä v mojom Etsy obchode, a s fotografiou. Postupne na týchto stránkach nájdete aj tvorivé nápady pre deti, či tipy na skrášlenie domova vlastnými silami.

Ako to začalo

Hoci som krajinná architektka, už niekoľko rokov sa naplno venujem výtvarnej tvorbe. Vlastne sa jej v rozmanitých podobách venujem už odmalička.

Základy som dostala na ZUŠ v Žiline, kde som chodila na výtvarný odbor celú základnú aj strednú školu, najprv pod vedením pani učiteľky Mgr. Vierky Bariakovej, potom pána učiteľa akad. sochára Ondreja Liptáka.

Na vysokej škole, čo bola v mojom prípade Fakulta architektúry STU v Bratislave, som okrem semestrálnych ateliérových prác, absolvovala hodiny kreslenia pod vedením akad. maliara Jozefa Ilavského, Mgr. Martina Kellenbergera, základy modelovania pod vedením akad. sochárky Gabriely Gáspárovej-Illéšovej, architektonickej kompozície pod vedením akad. sochára Ladislava Kuba, či dejiny architektúry a umenia. 

 

 

 

 

Najväčším zdrojom inšpirácie je moja duša, príroda a geometria. Najdôležitejšia je pre mňa premylená a vyvážená kompozícia.

Na predaji obrazov mám najradšej skutočnosť, buď sa do diela zamilujete, alebo sa Vám protiví. Je to neoceniteľná sloboda, pracovať pre ľudí s podobným vkusom, podobným prežívaním. Žiadna iná práca mi nedáva také silné zadosťučinenie.

Veľká vďaka všetkým, ktorí ste ma akýmkoľvek spôsobom posunuli vpred!

 

 

 

 

 

P.S. Stretnime sa sociálnych sieťach, budem sa na Vás tešiť!

P.S.2 Nepoužívate sociálne siete? Chápem Vás!!! Napíšte mi sem, teším sa!

Páčia sa Vám moje obrazy? Prihláste sa na odber noviniek a získajte zľavu na nákup!